Co to jest monitoring GPS?
Technologia oparta o sieć satelitów krążących nad Ziemią nie jest niczym nowym. Rząd Stanów Zjednoczonych zaczął budować system GPS już kilkadziesiąt lat temu, ale przez szereg lat z możliwości tych rozwiązań mogła korzystać wyłącznie armia USA. Dopiero w latach 90.
pojawiła się szansa na to, że po technologię sięgnie szersza grupa osób. Zaszyfrowaną łączność z satelitami odblokowano na czas wojny w Zatoce Perskiej, kiedy to amerykańskie siły korzystały ze wsparcia cywilnych nawigatorów w Iraku. Jednak dopiero w maju 2000 roku GPS stał się ogólnodostępny.
W międzyczasie rząd USA rozbudował system, który osiągnął pełną operatywność i w zasadzie całkowite pokrycie naszej planety. Na ten moment segment kosmiczny składa się z 31 satelitów, które umożliwiają ustalenie pozycji obiektu w dowolnym miejscu na świecie. Obecnie technologia ta jest szeroko wykorzystywana – między innymi do monitoringu GPS.
Pozwala on śledzić położenie obiektów ruchomych, takich jak samochody czy pojazdy wodne. Ogólne założenia techniczne monitoringu są dość proste. Obiekt (zazwyczaj pojazd) ma wbudowany nadajnik GPS, który służy do ustalania jego aktualnej pozycji.
Nadajnik działa w czasie rzeczywistym, a cała jego droga jest zapisywana w pamięci. Dane mogą być też na bieżąco przesyłane na serwer. W tym celu nadajniki są zintegrowane z modułami GSM, łączącymi się z sieciami komórkowymi.
Tym samym można wykorzystać mobilny internet, aby monitorować pozycję śledzonych obiektów na żywo. Jest wiele sytuacji, w których takie rozwiązanie okazuje się przydatne.