System sejsmiczny
Do systemów ochrony zewnętrznej można zaliczyć między innymi system sejsmiczny. Inaczej nazywa się go także geofonicznym.
Należy on do skomplikowanej sieci zewnętrznej ochrony obwodowej. Składa się ze specjalnych czujek wibracyjnych.
Mają one za zadanie reagować na każdy wstrząs, który powstanie w chwili przekraczania ogrodzenia. Dane rozwiązanie nadaje się przede wszystkim pod teren mocno pofałdowanym, jednak dana okolica musi się znajdować z dala od ruchu.
Trzeba pamiętać, że tego typu systemu okazują się bardzo delikatne i wrażliwe na zakłócenia rodzaju pulsacyjnego (powstają one głównie za sprawą urządzeń nawadniających, takich jak pompy ruchu posuwisto-zwrotnego czy fontanny). Należy zdawać sobie sprawę z tego, że umiejscowienie systemu w pobliżu sadu, w okresie zbiorów, w którym owoce spadają na ziemię lub uderzają o ogrodzenie, może wiązać się z wywoływaniem częstych fałszywych alarmów.
Jeśli posesja znajduje się w miejscu o dużym natężeniu ruchu, trzeba koniecznie zastosować przeciwfazę, aby system mógł działać bez zarzutu. Przeciwfaza to pewien dodatkowy obwód, który pomaga usunąć wszelkie sygnały zakłócające.
O system sejsmiczny trzeba też odpowiednio zadbać – tak na przykład w zimie, gdy na ziemi utworzy się gruba warstwa śniegu i lodu, powinno się ją jak najszybciej usunąć, by nie doprowadzić do zakłóceń. System geofoniczny źle znosi bardzo wilgotne podłoże, dlatego nie nadaje się do miejsc, w których występuje wysoki poziom wód gruntowych lub gdzie woda z opadów zostaje odprowadzana na teren posesji.